Jako datę początkową dla sukienki uznaje się połowę XV wieku, chociaż cotardie, wąskie i dopasowane do sylwetki funkcjonowało zarówno w świecie męskim, jak i żeńskim. W wydaniu kobiecym był to ubiór o wysokim staniku poszerzanym do połowy bioder i dalej przechodzącym w spódnicę. Przednia część stanika kończyła się wyraźnym kołnierzem. Podobnie jak dzisiaj ten prosty, nieodcinany strój, wydłużał sylwetkę i ją wyszczuplał.

Sukienki czarne na każdą okazję  

Najsłynniejszym przykładem czarnej sukienki jest mała czarna – prosta, nieskomplikowana, czasem ascetyczna suknia spopularyzowana w latach dwudziestych XX wieku przez francuską projektantkę Coco Chanel. Magazyn Vogue w branży wydawniczej związanej z modą, nadał małej czarnej przydomek Ford, odwołując się do jednego obowiązującego w przemyśle motoryzacyjnym koloru czarnego i szerokiej dostępności auta wyjeżdżającego z taśmy produkcyjnej fabryki Henry'ego Forda w Detroit. Coco Chanel zaprojektowała tę suknię z intencją połączenia wygody z funkcjonalnością i urodą.

Sukienki czarne obowiązkowe w szafie każdej kobiety

Czarna sukienka wpisała się w kanon damskiej garderoby. Wpłynęły na to dwie jej cechy: kolor pasujący na każdą okazję, w ostatnich latach nawet na ślub i prosty niepretensjonalny krój, niezależny od trendów mody. Ta niezależność od głównego nurtu powoduje, że wystarczy do czarnej sukienki dodać odpowiednio dobrane dodatki, by stała się ona suknią koktajlową, wizytową, suknią do pracy czy na spotkanie towarzyskie. Sukienki czarne przyjmują takie funkcje, jakie im się nada biżuterią, galanterią skórzaną, dodatkami w postaci torebki i butów, a nawet makijażu. W każdej sytuacji będą wyglądały dobrze i będą dopasowane do okoliczności.

Czarne sukienki nie wychodzą z modyCzarne sukienki skutecznie wyróżniają

Wydaje się, że kolor czarny to barwa najbardziej ze wszystkich pozbawiona pigmentu i w związku z tym ukrywająca za tkaniną kobietę. Tymczasem wystarczy spojrzeć na grupę, w której każda z kobiet ubrana jest w wyraziste, intensywne kolory, by zamieniły się one w jedną wielobarwną plamę. Gdy wewnątrz tej plamy pojawi się osoba ubrana na czarno, w prostą dopasowaną do sylwetki suknię, natychmiast stanie się ona najbardziej wyróżniającą i widoczną postacią. To czarny kolor sukienki w naturalny sposób przyciąga wzrok i uwagę. Oko szuka prostych linii, przeszukuje tłum, by zatrzymać się na detalu innym niż wszystkie.
Sukienki czarne od czasów Coco Chanel nie wychodzą z mody. Projektanci, nawet ci najbardziej twórczy, zawsze w swojej kolekcji umieszczają małą czarną albo taką stylizację, która się do niej odwołuje.