Jaką walizkę zabrać w podróż

Sposób zapakowania bagażu wpływa znacząco na komfort podróży. Jedni wolą obszerne walizki, do których spakują wszystkie potrzebne rzeczy, inni stawiają na wielofunkcyjne torby z dużą ilością schowków. Obsługa lotniska, czy autokaru nie wykazuje się delikatnością podczas przerzucania bagażu podróżnych. Z tego powodu musimy wybierać takie walizki, które będą nie tylko wygodne dla nas, ale wytrzymają niezbyt delikatnych pracowników. Egzemplarze słabej jakości mogą wręcz tego nie wytrzymać, dlatego wybierając się w podróż warto bardzo zwrócić uwagę na kwestię sposobu pakowania niezbędnych akcesoriów.

Bagaż podręczny

Wszyscy kojarzymy klasyczne, drewniane walizki, które dzisiaj można podziwiać na starych filmach, a które były niegdyś w powszechnym użytku. Współczesne modele nie mają jednak nic wspólnego z tymi nieco topornymi i niewygodnymi egzemplarzami. Obecnie w użytku są walizki kabinowe, miękkie, na kółkach półtwarde, a każda z nich ma swoje niewątpliwe zalety. otwarta walizka skórzana Walizki miękkie to bardzo popularne modele, które wykonywane są z nylonu oraz włókien poliestrowych. Nie jest to jednak zwykły nylon, jaki znamy z elastycznej odzieży, ale o podwyższonej gęstości. Walizki miękkie zapewniają dobrą ochronę przed zamknięciem, ale już nie poradzą sobie np. z kopnięciem. Wystarczą jednak do transportu ubrań i innych przedmiotów, które nie ulegną zniszczeniu na skutek uderzenia. Odznaczają się niższą wagą od reszty modeli oraz są jednymi z najtańszych modeli. Możną je też lepiej upchnąć w razie potrzeby, nie potrzebują dużo miejsca podczas przechowywania.

Walizki kabinowe

Innym rodzajem, również popularnym, są walizki kabinowe. To z reguły niewielkie walizki (choć możemy kupić także duży model), które są skonstruowane w taki sposób, aby doskonale chronić zawartość. Świetnie nadają się jako bagaż podręczny - możemy mieć pewność, że zawartość nie ucierpi, co jest przydatne w czasie przewożenia np. napojów lub jedzenia. Sztywna konstrukcja przydaje się także w przypadku podróży samolotem, kiedy w luku bagażowym jest ciasno, a nasz bagaż często się zderza z innymi pakunkami. Walizki kabinowe są jednak cięższe, dlatego trzeba to brać pod uwagę jeżli przewoźnik ma zastrzeżenia co do ogólnej wagi bagażu. Kolejnym rodzajem walizek są modele półtwarde, które stanowią rozwiązanie pośrednie. Mają wystarczająco twarde ścianki, aby zapewnić wnętrzu bezpieczeństwo, jednocześnie są na tyle miękkie, że nie podnoszą znacząco wagi ogólnej. Są też nieco tańsze od walizek kabinowych, ale droższe od miękkich modeli.