Zakochaj się w czerni - styl subkultury gotyckiej

Jednym z niezwykle rozpoznawalnych, ciekawych, ale jednocześnie kontrowersyjnych stylów ubierania się jest z pewnością gotyk. Zapoczątkowany na przełomie lat 70 i 80 XX wieku przez subkulturę gotycką wywodzącą się z post punku, charakteryzuje się mrocznymi ubraniami o nietypowych krojach i dodatkach. Dominującym kolorem gotów jest oczywiście czerń, a w kreacjach wielbicieli tego stylu można zauważyć elementy metalu w tym ćwieki, łańcuchy czy agrafki, siatkę, sznurki i liczne dziury. Sam styl może przybierać różne formy, od tzw. trad gothu, czyli stylu inspirowanego pierwszymi członkami subkultury z lat 70, przez cyber goth, goth lolita, po gotyk wiktoriański. Subkultura gotycka łączy się oczywiście z muzyką, a do zespołów które przyczyniły się do powstania nurtu można zaliczyć z pewnością Bauhaus, Siouxsie and the Banshees, The Virgin Prunes, UK Decay, czy też znane także na scenie mainstreamowej Joy Division.

Bez ograniczeń

odzież gotycka

Choć styl gotycki ma swoje charakterystyczne cechy, umożliwia swobodne wymyślanie i przekształcanie kreacji. Utrzymywanie ubioru w jednym kolorze dodatkowo umożliwia swobodną manipulację krojami i dodatkami. W zależności od upodobań, strój może być oszczędny i prosty, lub wręcz przeciwnie - bogaty w ćwieki i biżuterię, obfity w wiele różnego rodzaju elementów garderoby, które ze sobą współgrają, lub celowo się gryzą. Wobec tego w gotyckich stylizacjach można znaleźć siatkowe bluzki, łączone z gorsetami lub półgorsetami ze skóry lub materiału, skórzane kurtki zdobione metalowymi ćwiekami (najczęściej elementy metalowe mają kolor srebrny, złote dodatki są rzadko spotykane), popularne są także różnego rodzaju pończochy, samonośne lub przypinane do pasa. Wśród spódnic znaleźć można modele różnej długości, zarówno tiulowe, jak i eleganckie, z lejącego się materiału lub opinające ciało. Męskie, gotyckie spodnie mogą mieć zarówno przylegający, modny obecnie krój, lub wręcz przeciwnie - być luźne, z dużą ilością kieszeni i łańcuchami. Odzież gotycka obfituje także w rożnego rodzaju koszulki z nazwami lub logo zespołów gotyckich, hard rockowych lub metalowych.

Gdzie szukać ubrań dla siebie?

Jedno jest pewne - gotyckich ubrań nie znajdziemy w sieciówkach. Jest jednak wiele innych miejsc, w których można wypatrzeć prawdziwe, gotyckie perełki. Z pewnością odpowiednim miejscem, gdzie należy rozpocząć poszukiwania jest internet. W sieci istnieje mnóstwo sklepów nastawionych na konkretną subkulturę, oferujących stylizowaną i nietuzinkową odzież. Warto także zerknąć na strony zagraniczne - trzeba się będzie liczyć z kosztowną przesyłką i wyższą ceną, ale często to właśnie za granicą dostępna jest najbardziej oryginalna i dobra jakościowo odzież gotycka.