Jak wybrać dobre buty trekkingowe?

Wspinaczka górska, a nawet zwykły trekking w górach to sport dla ludzi wytrzymałych. Oczywiście amatorów też nie brakuje, ale profesjonalny trekking to trudny i wymagający sport. Aby dobrze się do niego przygotować należy mieć odpowiedni ekwipunek, głównie dobre buty, takie jak np. buty Salewa.

Kompletowanie ekwipunku

Buty SalewaWybierając się na wymagający spacer w góry, bądź na górską wspinaczkę pierwszym krokiem jest skompletowanie odpowiedniego ekwipunku. Nie jest to zadanie łatwe ani tym bardziej tanie, gdyż jego elementy muszą być wytrzymałe, lekkie i wodoodporne. Poza dobrym plecakiem, nieprzemakalną, lekką kurtką i elementami medycznymi podstawowym o ile nie najważniejszym elementem ekwipunku są porządne buty trekkingowe.

Zakup takiego obuwia to jednorazowo duży wydatek, jeśli jednak jest się fanem trekkingu i robi się to często powinno się zainwestować. Oczywistym jest, że nie jest to zakup na jeden raz ani nawet nie na jeden sezon. Porządnie wykonane buty, takie jak np. buty Salewa to obuwie, które posłuży nawet kilka sezonów. Warto też pamiętać, że buty trekkingowe i buty wspinaczkowe to dwa różne rodzaje obuwia.

Producent obuwia Salewa skupił się wyłącznie na butach górskich, stąd jakość ich produktów jest nieporównywalnie lepsza, niż wielu innych popularnych producentów, a jednocześnie ceny są przystępne i konkurencyjne. Prawdopodobnie dlatego są częstym wyborem wśród miłośników górskich wycieczek, którzy dokonują ich zakupów m.in. w tym miejscu: https://www.butomaniak.pl/firm-pol-1495792123-Salewa.html.

Cechy dobrych butów trekkingowych

Podstawowe pytanie jakie trzeba sobie zadać przed zakupem takiego obuwia jest, kiedy będę chodzić po górach i po jakim terenie. Inne obuwie zakłada się zimą inne latem, inne w Tatrach a inne w Górach Stołowych. Kiedy odpowiemy sobie na te pytania możemy przystąpić do dalszych poszukiwań.

Jeśli nie chodzi się po górach zimą, można wybrać trzysezonowe buty Salewa. Będą one odpowiednie od wiosny do jesieni. Są one lekkie, wykonane z oddychających materiałów oraz przede wszystkim wodoodporne, nie zmoczą stóp niezależnie czy spadnie ulewa czy trzeba będzie przejść przez strumień.

Kolejna rzecz to wysokość buta. Nie każdemu odpowiada wysokość ponad kostkę, zwłaszcza początkującym, nieprzystosowanym do tego typu obuwia i tutaj dobra wiadomość na łatwiejsze ścieżki i niższe góry, obuwie marki Salewa przed kostkę, ale z dobrą amortyzacją powinny wystarczyć.

Ostatnia rzecz to materiał wykonania. Warto zastanowić się czy buty mają być w całości ze skóry, czy lepiej częściowo pokryte membraną. Membrana zapewnia lepszą wodoodporność, ale nie sprawdzi się latem w temperaturach powyżej 15 st. Zawsze przed zakupem profesjonalnego obuwia warto udać się do sklepu, przymierzyć kilka modeli oraz zapytać profesjonalistów o konkretne porady dla konkretnego przypadku.