W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. O powodzeniu biznesu decyduje przede wszystkim pomysł i nieustępliwość w dążeniu do celu. Ciekawym rozwiązaniem dla ludzi ze zdolnościami projektowymi lub po prostu dogłębnie interesujących się modą jest założenie firmy odzieżowej. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne zadanie - wystarczy zastosować się do kilku kluczowych rad, aby w dłuższej perspektywie móc czerpać zyski ze swojej pasji.

Jak zacząć?

W pierwszej kolejności każda osoba pragnąca posiadać własną markę odzieżową powinna wymyślić dobrą koncepcję na tego typu biznes. Na rynku nie brakuje bowiem ubrań dla kobiet, mężczyzn czy dzieci. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będzie skoncentrowanie się na niszowej grupie docelowej klientów, np. wyłącznie kobietach w ciąży albo nastoletnich dziewczynach. Następnie można przeprowadzić analizę konkurencji, a także własnych atutów oraz słabości. W tym celu wykorzystuje się najczęściej tzw. analizę SWOT, opierającą się na wskazaniu szans i potencjalnych zagrożeń dla firmy. Istotnym etapem planowania, zanim nastąpi właściwa konstrukcja odzieży, jest również szacowanie kosztów wdrożenia pomysłu na biznes w życie. Należy się dokładnie rozeznać w cenach poszczególnych materiałów, urządzeń do szycia czy innych elementów, które posłużą do wykańczania ubrań. Kolejnym ogniwem w procesie tworzenia własnej marki odzieżowej są testy konsumenckie, polegające na uszyciu kilku sztuk odzieży i pokazaniu ich znajomym lub zupełnie obcym osobom. W ten sposób można stwierdzić, czy nasze pomysły zyskają powszechne uznanie.

Pora przejść do działania

Jeśli z sukcesem przejdziemy przez proces opisany w poprzednim akapicie, możemy przystąpić do konkretnego działania. Konstrukcja odzieży wymaga przede wszystkim zakupu odpowiednich maszyn do szycia, materiałów, igieł i innych akcesoriów krawieckich, a także zatrudnienia osób, które będą realizowały nasze projekty. Na początku możemy oczywiście sami szyć ubrania, by obniżyć koszty, ale po jakimś czasie i tak będziemy musieli rozwinąć skrzydła i zaprosić do współpracy wykwalifikowane szwaczki czy krawcowe. Samo projektowanie zaczynamy od stworzenia prototypów ubrań, które następnie wystawiamy m.in. na Facebooku lub Instagramie. Jeżeli pojawią się osoby, które będę zainteresowane ich zakupem, wówczas możemy mieć pewność, że zmierzamy w dobrym kierunku. Warto pamiętać o tym, że konstrukcja odzieży to dosyć kosztowny proces, w związku z czym na początku lepiej jest uszyć za mało, niż za dużo - w razie gdyby np. okazało się, że nasze ubrania trafiają jedynie do wąskiej grupy klientów. Po poniesieniu pierwszych kosztów i osiągnięciu zysków możemy w końcu otworzyć własną działalność i zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.