Jak dobrać obuwie sportowe

Rozmiar obuwia, w którym trenujemy ma ogromne znaczenie dla naszegoo zdrowia i komfortu. Trening będzie efektywny tylko wtedy, gdy odpowiednio dobierzemy typ butów, a także ich długość i rodzaj podbicia. buty reebokDobre buty stanowią duże wsparcie - zapobiegają powstawaniu kontuzji, schorzeń układu kostno-szkieletowego, ścięgien, kolan i więzadeł. Decydują także o innej ważnej kwestii, czyli naszej wygodzie. Nieodpowiednie obuwie niestety może przyczyniać się do deformacji stóp oraz występowania pewnych schorzeń, np. artretyzmu. Niektórzy cierpią z tego powodu na bóle łydek, stóp, a nawet naszej podpory, czyli kręgosłupa. Kupując obuwie należy przykładać uwagę do ich szerokości, długości oraz rodzaju podbicia. Istotna jest również jakość wykonania - obuwie z marketu nigdy nie będzie dawać takiego komfortu jak sportowe buty Reebok.

Rozmiar wewnętrzny

Jeżeli wybierzemy zbyt duży rozmiar, nasze stopy będą się przesuwały w trakcie biegania. Stopa zawsze minimalnie się rusza, jednak są to różnice rzędu kilku milimetrów. Za ciasne modele będą powodowały ucisk, który z kolei będziemy po pewnym czasie odczuwać jako dotkliwy ból. W ten sposób powstają otarcia, pęcherze, a następnie odciski, których nie pozbędziemy się tak łatwo. Człowiek używający zbyt małych butów nieświadomie stawia swoje stopy na krawędzi zewnętrznej bądź na pięcie, co prowadzi do rozwoju płaskostopia. Odpowiednio dobrane buty Reebok to takie, w których między czubkiem a palcami jest wolna przestrzeń - około pięć milimetrów. Jeżeli podczas przymiarki czujemy, że buty w którymś miejscu cisną, nie liczmy na ich rozciągnięcie z biegiem czasu. Choć każdy but z czasem się rozciąga, to jednak trwa to bardzo długo.

Kształt

Bardzo istotny jest kształt obuwia, a szczególnie ich noska. Kształt dobieramy względem tego, jak uformowana jest nasza stopa. Czubek buta nie może uciskać, w przeciwnym razie możemy przypłacić to powstaniem tzw. halluksów, czyli zniekształceniem dużego palca u stopy. Podeszwa musi być dobrze wyprofilowana i odpowiadać na nasze potrzeby. Jeżeli mamy płaskostopie, konieczne jest noszenie modeli z wkładką, która jest twardsza i bardziej wypukła po stronie wewnętrznej (na wysokości podbicia).

Podeszwa

Buty Reebok posiadają podeszwę o specjalnej konstrukcji. Taka podeszwa odznacza się dużą elastycznością, a przy tym jest bardzo lekka. Obuwie sportowe musi być wyposażone w podeszwę, która dobrze amortyzuje wszystkie wstrząsy, które powstają w trakcie uderzania stóp o podłoże. Jest to szczególnie ważne jeżeli biegamy po twardej nawierzchni, np. po asfaltowym chodniku.