Na co zwrócić uwagę, szukając dobrych butów do biegania?

Jeśli chcesz pozbyć się drobnej nadwagi lub odbudować nadszarpniętą kondycję, doskonałym na to sposobem jest jogging. Wystarczy kilkunastominutowy trening 2-3 razy w tygodniu, by wzmocnić swój organizm i jednocześnie spalać nadmiar tkanki tłuszczowej, która obudowała nasze ciało.

Do uprawiania biegów nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wybitnej sprawności fizycznej czy dużej ilości czasu wolnego. Wystarczą wygodne buty, strój sportowy i chęć do biegania. Biegać możesz w zasadzie wszędzie, ale najlepszym miejscem do treningu będą parkowe alejki, szutrowe leśne ścieżki, a w ostateczności równe, wybrukowane betonową kostką, niezbyt zatłoczone chodniki. W praktyce najistotniejsze będzie jednak znalezienie wygodnych butów. Na co zatem warto zwrócić uwagę, szukając butów do biegania po mieście?

BiegaczeRodzaj podeszwy

Wybierając buty do biegania męskie lub damskie, spotkasz się z ich wersją przystosowaną do biegania po twardych nawierzchniach bitumicznych lub betonowych i z wersją przystosowaną do biegania po szutrach. Te drugie, czyli trailowe buty do biegania męskie lub damskie, wyposażone są w bardziej masywną, grubszą podeszwę wykończoną wyraźnie zarysowanym protektorem. Zastosowanie takiego rodzaju podeszwy ma chronić stopy biegacza przed nierównościami terenu i jednocześnie minimalizować ryzyko przypadkowego poślizgnięcia się na mokrym kamieniu czy na błocie. W przypadku damskich lub męskich butów do biegania po twardych nawierzchniach, podeszwa butów jest gładsza i bardziej elastyczna.

Rodzaj cholewy

Dobrej jakości buty do biegania męskie, damskie lub dziecięce, powinny być przede wszystkim obuwiem lekkim, idealnie dopasowanym do kształtu i rozmiaru stopy. Dodatkowo, jeśli szukasz butów do biegania po drogach gruntowych, po leśnych ścieżkach lub po górskich szlakach, najlepiej wybierz buty ze specjalnie wzmacnianą cholewą, wykonaną z nieprzemakalnych materiałów o podwyższonej trwałości. W przypadku damskiego lub męskiego obuwia do biegania po twardych i równych nawierzchniach, najlepiej decydować się na buty z cholewą dobrze wentylowaną, lekką i miękką, ale zapewniającą dobre trzymanie w okolicach kostki – z mocnym wiązaniem.